+90 (212) 238 88 08
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız
05 Temmuz 2017
274 kez görüntülendi
Hacıllı Köyü

Hacıllı Köyü

Hacıllı Köyü Şile ‘nin en güzel köylerinden biri ve çevresindeki doğal yapı sayesinde oldukça popüler olmuş. İstanbul’a uzaklığı 90 km civarında. Şile otobanından ayrıldıktan sonra yaklaşık 15-20 kilometrelik bölümün dar ve çok virajllı olması dışında gidiş çok kolay. Zaten Osmanköy ‘den sonra yola dökülen yeni asfalt sayesinde oldukça rahat ulaşıyorsunuz. Kısaca İstanbul’dan 1,5 saat uzaklıkta diyebiliriz. Haftasonu gezileri için oldukça ideal.

Hacıllı ‘da ne yapılır?

Yukarıda da söylediğim gibi Hacıllı Köyü için doğa parkı demek yanlış olmaz. Doğa aktivitelerini seven yetişkinler için lunapak diyebiliriz ? Harika olanaklar var. Yüzmek için göletler ve şelale (ben Ekim ayında suya girdim mesela, buz gibi olmasına rağmen inanılmaz keyifli oldu), Göksü Deresi kıyısından yürüyebileceğiniz harika patikalar ve yürüyüş parkurları, tırmanış meraklıları için tırmanmaya uygun kayalar, offroad meraklıları için her türlü zorluk seviyesinde harika güzergahlar var.

img_7451Ben şelale ziyaretini bu programıma katmadım ama 1,5 km’lik orta zorluk seviyesinde bir parkur ile ulaşılabiliyor. Şelale için Hacıllı Köyü meydanından itibaren tabelalar sizi yönlendiriyor. Normal bir araçla Şelale’ye giden parkurun önüne kadar rahatlıkla inebiliyorsunuz. Oradan sonrasını keşfetmek size kalmış.

Hacıllı Köyü ‘nde kamp?

Neredeyse tüm çevrede kamp yapma imkanı var. Güvenlik açısından köy muhtarına uğrayıp iletişimde olmanızda fayda var. Zaten bu şekilde bir uyarı da koymuşlar. Ateş yakmak ile ilgili bir sorun yok. Tabii doğayı koruma için daha önceden yakılmış yerleri tercih etmeye dikkat edin. Biraz vakit ayırıp etrafı gezerseniz dere kenarında kamp yapmak için nefis yerler bulabilirsiniz.

Ben çok zevk aldığım için özellikle belirtmek istediğim bir konu daha var. Bu bölgede yöre için çok önemli olan Mercanköşk adlı bitkiye denk geleceksiniz. Kekik benzeri bir yaban çiçeği. Göksu Vadisi ve civarında beliren Mercanköşk (Origanum Heracleoticum)  mavi renkli ve inanılmaz güzel kokulu bir bitki. Benim kamp yaptığım 1 nolu bölgede denk geldim. Bu nefis kokular kampa ayrı bir güzellik katıyor.

Aşağıdaki haritada önerdiğim kamp lokasyonlarını ve hakkında bilgileri derlemeye çalıştım. Dere kenarında uyumanın psikolojisi bambaşka, su sesi gece uyurken terapi gibi geliyor. Kuş sesleri ile uyanıyorsunuz. Hacılllı Köyü kamp için çok keyifli bir bölge.

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayın

HARİTAYI BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Lokasyon 1: Burası benim kamp yaptığım ve fotoğraflarda gördüğünüz yer. Burası benim en beğendiğim alan, buraya normal araçla girmek zor, 4×4 varsa sorun yok. Köy girişinde aracı bırakıp 1-2 km yürüyerek inilebilir. Önerdiğim yer burası. Lokasyon için tıklayın!

Lokasyon 2: Lokasyon 1’den sonra 500 m daha ilerisi, oldukça geniş yeşil alan, yine derenin kenarında. Lokasyon için tıklayın!

Lokasyon 3: Buraya normal araçla rahatlıkla gidilebiliyor. Şelale parkuruna daha yakın ve derenin geniş olduğu bir alanda oldukça güzel manzarası var. Lokasyon için tıklayın!

Lokasyon 4: Lokasyon 2’nin karşı kıyısı, aynı özellikleri taşıyor. Lokasyon için tıklayın!

Lokasyon 5: Şelale parkuruna oldukça yakın. Sezonda oldukça kalabalık olabilir. Özellikle şelaleyi ziyaret etmek isteyenler için ideal. Kampı kurup parkura girebilirsiniz. Lokasyon için tıklayın!

Ne zaman gidilir?

Araba ile kolay ulaşılabilen Hacıllı Köyü çevresi yaz aylarında piknikçi akınına uğradığı için İlkbahar ve Sonbahar aylarını tercih etmenizi öneririm. Yine de 1 ve 2 nolu alanlar diğer bölgelere göre yazın daha sakin olacaktır. Kalabalık sebebi ile yazın suya girmeyi pek tercih etmeyebilirsiniz. Benim önerim Sonbaharda ziyaret etmeniniz yönünde. Kafa dinlemek için ideal. Doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir yer.

Hacıllı’da ne var, ne yok?

  • Trekking parkuları var
  • Tırmanış için uygun kayalar var
  • Haritada gördüğünüz tüm yollar aynı zamanda farklı seviyelerde offroad parkuru
  • Dere kenarında kamp kurabileceğiniz alanlar var
  • Çevrede ateş için odun vs. bulmak imkanı var
  • Su ve basit ihtiyaçlar için köyden alış-veriş yapabilirsiniz
  • Konaklama yeri, kamp alanı, otel vs, YOK
  • WC YOK
  • Cafe & Restoran YOK
  • Çeşme YOK

En başta söylediğim gibi Hacıllı Köyü tam bir doğa kampı, keyfini çıkarın. Şimdiden iyi geziler.

Hacıllı Köyü ile ilgili EK BİLGİ

Hacıllı Köyü ‘nün büyük bir bölümü geçimini mangal kömürü üretimi ile kazanıyor. Yol üstünde aşağıdaki manzara ile karşılaşmanız olası. Çadıra benzeyen özenle dizilmiş bu meşe odunları üst üste dizilerek bu 10-15 metre çapındaki şekli oluşturuluyor. Üzerinde duman tütüyorsa üretim başlamış demektir. Üzeri toprak veya yapraklar ile örtülerek hava alması engelleniyor ve ortasından yakılarak az oksijenli bir ortamda baca delikleri açılarak yanması sağlanıyor. Merak edenler için internet üzerinde detaylı bilgi bulmak mümkün. Görüntüler ise aşağıdaki gibi. Yıllardır mangal yaptığımız kömürün bu şekilde üretildiğini ben de 4 sene önce öğrendim, oldukça dikkatimi çekmişti. Büyük emek işi. Yanma işlemi 10 gün civarında devam ediyor.

img_3546

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?