+90 (212) 238 88 08
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız
12 Temmuz 2017
188 kez görüntülendi
Tarihi Kumbaba

Sağlığı korumak ya da belirli hastalıkları tedavi etmek maksadı ile kürler halinde güneş, deniz ve kum gibi doğal etkenlerin desteğine başvurmak ‘Talassoterapi’ olarak adlandırılır. Şile’de merkeze 2 km uzaklıkta yer alan ve Kumbaba olarak bilinen bölgenin kumları Talassoterapi için uygun koşulları sağlar. Şile’nin incecik kumlarının tedavi edici özellikleri olduğunu düşünenler Talasseterapi için kumbaba sahiline giderler.

Karadeniz kıyıları deri, solunum, sindirim ve lokomotor sistem hastalıklarının yanı sıra dolaşım, endokrin, sinir sistemi hastalıkları için de ziyaret edilir.

Kırmızı-turuncu renkli, demir/bakır alaşımlı ve radyoaktif özellikleri olan kumları ile şifa verici bir yer olarak ünlenen Kumbaba tepesi, Bizans döneminden bu yana insanların tıbbi amaçlarla kum banyoları yaptığı bir bölge olarak bilinir.

Yapılan ölçümlerde, Kumbaba kumul kumların %11.88’inin hafif mineral,%88.12’sinin ağır mineral içerdiği anlaşılmıştır. Ağır mineral grubunda %2.08 magnetit, % 9.8 diğer ağır mineral grupları yer alır.

Tarihe baktığımızda bu bölgenin Bizanslılar tarafından ‘Güneş Hamamı’  olarak kullanıldığı bilgisine ulaşırız. O devirlerde bölge kumunun özellikle romatizmal hastalıkların tedavisinde yararlı olduğu dilden dile dolaştığı için, Theodosius, Justinianus, Commenes’in de aralarında bulunduğu Bizans saray mensuplarının yaz aylarında gemilerle bu sahile gelip güneş banyosu aldıkları söylenir.

Evliya Çelebi Seyehatnamesi’nde,”Kumbaba”nın günümüzden 400 yıl önce yaşayan bir Türk olduğunu yazar. Gençliğinde Mısır’a giden bu Türk âlimin, Babillerin ve Mısırlıların kum tedavilerini etüt etmek için yıllarca orada kaldığını belirtir. Anlatılanlara göre, gerçek adı bilinmeyen bu alim, İstanbul’a Dönünce de uzun araştırmalarının sonucunda,  Şie’deki bu kumların doğal yollarla tedavi süreci için elverişli olduğu kararını verir.

Zaman içinde, gerçek adını kimsenin hatırlamadığı bu ilk fizyoterapi uzmanın hürmeten, bu bölgeye Kumbaba adı verilir. Kumbaba’nın mezarı da aynı tepede yer alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?